आचार्य प्रशान्तले  ऋषिकेशमा “काल” सम्बन्धी दुई दिने कार्यशालामा भक्तहरूले सोधेका प्रश्नहरूको जवाफ दिए। ऋषिकेशमा आयोजित दुईदिने कार्यशालामा प्रशान्त अद्वैत फाउन्डेसनका संस्थापक तथा पूर्व निजामती सेवा अधिकृत आचार्य प्रशान्तले ‘काल’ अर्थात् समयको वेदान्तिक व्याख्या दिएका थिए । उक्त कार्यशालामा भारतका विभिन्न राज्यका जिज्ञासुहरुको सहभागिता रहेको थियो । अनलाइन प्लेटफर्म मार्फत यस कार्यशालामा विश्वभरका धेरै खोजकर्ताहरूले भाग लिएका थिए। आचार्य प्रशान्तले समयको प्रवाहको विज्ञानलाई बुझ्नुपर्ने बताउनुभयो ।

सोच र समयको सम्बन्धलाई प्रष्ट देख्नुपर्छ, तब मात्र हामीले जीवनको सबैभन्दा बहुमूल्य स्रोत समयको सही सदुपयोग गर्न सक्नेछौं। आचार्य प्रशान्तले सही केन्द्रबाट उत्पन्न हुने कर्मलाई प्राथमिकता दिनु समयको व्यवस्थापनको निकै प्रभावकारी माध्यम भएको बताउनुभयो । उनले भने कि हामीसँग सीमित समय छ भनेर बिर्सन्छौं। र यस गल्तीको फलस्वरूप, हामी हाम्रो जीवन गलत कर्म र निर्णयहरूले भर्छौं र सही कर्महरूबाट टाढा रहन्छौं। आचार्य प्रशान्तले समयको महत्व बुझ्नुपर्ने बताए ।

विचारहरू, कल्पनाहरू, विश्वासहरू सबै विगतका मुद्दाहरू हुन्। जीवनलाई सही दिशा दिनको लागि भ्रमबाट बाहिर निस्किनुपर्छ तब मात्र ठूला चुनौतीको सामना गर्न सकिन्छ, नत्र सानातिना समस्यामा अल्झिएर जीवन बर्बाद हुन्छ । उनले वर्तमानको वास्तविक अर्थ र सबै कुरा निरन्तर परिवर्तन हुने र कतिपय कहिले स्थिर नहुने भन्ने बारेमा व्याख्या गर्दै प्रशान्त अद्वैत फाउण्डेशनका संस्थापक तथा पूर्व निजामती सेवा अधिकृत आचार्य प्रशान्तले दुःखबाट मुक्ति पाउने एकमात्र उपाय अध्यात्म भएको बताए । मानिसहरूले दुःखलाई स्वीकार गर्दैनन्, त्यसैले तिनीहरू गहिरो निराशा र निराशाले घेरिएका छन्। जब दु:खलाई स्वीकार गरिन्छ, तब दु:ख पनि बिस्तारै समाप्त हुन थाल्छ। विश्व बजारमा धेरै ‘मोटिभेसनल’ गुरुहरु घुमिरहेका छन्,’ उनले भने । र यो प्रेरणाले मानिसहरूको डिप्रेसन निम्त्याउँछ।

आज जति डिप्रेसन भइरहेको छ, त्यति कहिल्यै भएको थिएन। आफ्नो लागि सीमित दायरा तय गर्नेहरू जीवनभर त्यसैमा बाँधिएर बस्छन्– त्यही घर, परिवार, सन्तान, जागिर, जीवन त्यसैमा समाप्त हुन्छ। आचार्य प्रशान्तले आज मानिसले सबै देखेर पनि पीडा भोग्दै आएको तर सुधार गर्न तयार नभएको बताए । उनले आज दुखको मुख्य कारण एक्लोपन बन्दै गएको भएपनि वास्तविक एक्लोपन आन्तरिक रहेको बताए । मनमा चल्ने विभिन्न प्रकारका विचारहरूले दुःख दिन्छ, यसको मुख्य कारण भित्री खोक्रोपन हो, यो मानसिक कारणले मात्र हो। उहाँले यो पनि भन्नुभयो, जसले मुक्तितर्फ लैजान्छ त्यो अध्यात्म हो ।

यो पनि मानिसको पहिलो लक्ष्य हुनुपर्छ। मनमा विचार चलिरहन्छ, विचार कहाँबाट उठ्छ हेर्नु पर्छ। उनले आज विश्व विनाशको कगारमा उभिएको तर हामीले अझै बुझ्न नसकेको बताए । धर्मको नाममा मनमा सबै किसिमका चित्र रोपिन्छन् तर आत्माको एउटै लक्ष्य मुक्ति हुनुपर्छ। ऋषिहरुलाई पनि हाँस्ने गरेका छौं । उनीहरुलाई हामीले आजसम्म बुझ्न सकेका छैनौं । सत्रमा कबीर भजन र रामचरित मानसको चौपई पनि गाइयो, जसले सम्पूर्ण वातावरणलाई आध्यात्मिक बनायो।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here