ऋषिकेश। प्रशान्त अद्वैत संस्थाका संस्थापक तथा पूर्व निजामती सेवा अधिकृत आचार्य प्रशान्तले देहरादुन रोडस्थित होटल होलीविवासमा आयोजित समयको व्याख्या गर्दै समय संसारकै सबैभन्दा बहुमूल्य र बहुमूल्य वस्तु भएको बताए । म हुँ र संसार छ, यसले द्वैत सिर्जना गर्छ → यसले समय सिर्जना गर्दछ। अहंकारले यो दुई टुक्रामा विभाजित भएको महसुस गर्छ।

त्यसैले अपूर्णबाट पूर्ण बन्ने प्रयासमा अहंकार र प्रकृतिबीच सम्बन्ध निर्माण हुने उनको भनाइ छ । जससँग सम्बन्ध राख्छौं, उसैलाई पनि परिवर्तन गर्छौं । अपूर्ण आफैंमा असन्तुष्ट छिन्। समय जान्छ किनभने हामी दृढ छौं। सम्बन्ध ठिक छ भने आदान प्रदान ज्ञानमा हुन्छ।
जब सम्म आकर्षण कम हुदैन तब सम्म सम्बन्ध राम्रो हुदैन।

आचार्य प्रशान्तले भनेका छन्– तिर्खा मेरो हरेक कोषमा छ । नियम अनुसार प्रकृति बदलिन्छ र नियत अनुसार अहंकार बदलिन्छ ।” विज्ञानको काम प्रकृतिमा जे भइरहेको छ त्यसलाई खोल्नु हो ।
जबकि प्रकृतिले आफ्नै नियम पालना गर्छ।
उनले व्याख्या गरे कि “अध्यात्मको उद्देश्य मानसिक समय समाप्त गर्नु हो।” साधारण हुनका लागि कडा परिश्रम गर्नुपर्छ ।
अद्वैतबाट द्वैतको सृष्टि नै पहिलो अधर्म हो।
यदि तपाईं हुनुहुन्छ भने, तपाईं उपस्थित हुन सक्नुहुन्न।

नियतको स्पष्टता वर्तमानमा रहेको उनले बताए । जहाँ सुन्दरको महत्व हुदैन त्यहाँ सुन्दरता हुन्छ । अवगुणबाट मुक्त भए प्रकृति नै सुन्दर हुन्छ। यो सधैं हेर्नेमा छ। जहाँ राम्रो हुन्छ त्यहाँ सुन्दरता खोज्नुहोस्। उनले समयको ठूलो महत्व र गहिरो अर्थ रहेको बताए । त्यसैले सफल जीवनका लागि समयको महत्व बुझ्न जरुरी छ । समय व्यवस्थापनले हाम्रो जीवनमा महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ।
काल अर्थात् समयको व्याख्या गर्दै उहाँले समय संसारको सबैभन्दा बहुमूल्य र बहुमूल्य वस्तु भएको बताउनुभयो । यसले हामीलाई र समाजलाई राम्रो भोलिको दिशामा अघि बढ्न मद्दत गर्नेछ। साथै, हामीले हाम्रा छोराछोरीलाई समयको महत्त्व र मूल्य सिकाउनुपर्छ। समयको सदुपयोग गर्नका लागि हामीले जीवनभर मद्दत गर्ने केही बुँदाहरूमा ध्यान दिनुपर्ने उनको भनाइ छ । यी प्रयोगहरूमा लक्ष्यहरू सेट गर्ने, गर्नुपर्ने कामहरूको सूची तयार गर्ने, कार्यहरूलाई प्राथमिकता दिने समावेश छ। सुरुमा यो काम बोरिङ जस्तो लाग्ने तर नियमित रुपमा गर्न थालेपछि यसले तपाईको उर्जा बढाउन मद्दत गर्छ भन्ने महसुस हुने उनले बताए । अन्ततः, यसले तपाईंलाई जीवनमा थप हासिल गर्न बाध्य पार्छ। आचार्य प्रशान्तले कामलाई प्राथमिकता दिनु समयको व्यवस्थापन गर्ने निकै प्रभावकारी माध्यम भएको बताए । साथै, यस कारणले, तपाईंले विभिन्न काम र कामको महत्त्व थाहा पाउनुहुनेछ। तसर्थ, यसले तपाईंलाई जीवनमा अगाडि बढ्न मद्दत गर्नेछ।
उनले भने, तर धेरैजसो मानिसले समय कत्तिको मूल्यवान छ भनेर बुझ्दैनन् जबसम्म उनीहरूले यसलाई गुमाउँदैनन्। यसबाहेक, संसारमा केहि व्यक्तिहरू छन् जो समयको साथ पैसालाई प्राथमिकता दिन्छन् किनभने तिनीहरूका अनुसार समय केहि होइन। तर, यही समयले नै पैसा कमाउने अवसर दिएको छ भन्ने कुरा उनीहरूले बुझेका छैनन् । त्यसैगरी समयले समृद्धि र सुख दिएको छ, उल्टो दु:ख पनि दिएको छ । तर, उनीहरूले आफूसँग सीमित समय छ भनी बिर्सेका छन् । समय संसारमा एक मात्र चीज हो जुन असीम छ। हामी भन्न सक्छौं कि समय भगवानको सबैभन्दा ठूलो उपहार हो। साथै, त्यहाँ एक भनाइ छ “यदि तपाईं समय बर्बाद गर्नुहुन्छ, समयले तपाईंलाई बर्बाद गर्नेछ।” समय कत्तिको महत्वपूर्ण र मूल्यवान छ भनी बताउन यो लाइन मात्र पर्याप्त छ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here