सोम, असार ३१, २०८१
Mon, July 15, 2024
Shadow

भारतका सुनील जग्लानले सुरु गरेको ‘सेल्फी विथ डटर अभियान’ विश्वव्यापी बन्दै

काठमाडौं — १४, माघ ।

छोरीलाई सम्मान गर्न नसकेको वा नसिकाएका कारण समाजमा महिलामाथि हुने हिंसा सदैव बहसमा रहन्छ । तर एउटा सानो अभियानले पनि महिला हिंसा कम गर्न कति मद्दत गर्छ भन्ने उदाहरण बनेको छ, सेल्फी विथ डटर अभियान ।

सन् २०१५ मा भारत हरियाणाका सुनील जग्लानले सुरु गरेको यो अभियानलाई भारत सरकारले समेत प्रोत्साहन गर्दै राष्ट्रपति लगायतका विभिन्न व्यक्तिले छोरीसँगको सेल्फी पोष्ट गरेका छन् ।

सेल्फी विथ डटर अभियानको मुख्य उद्देश्य छोरी भएका परिवारलाई पनि समाजमा गर्व महसुस गराउनु र लैंगिक अनुपातमा सुधार ल्याउनु हो । भारत हरियाणाको जींद जिल्ला बिबिपुर गाउँका तत्कालिन मुखिया सुनिल जग्लानले शुरु गरेको यो अभियानलाई सफल बनाउन भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले सबै आमाबुबालाई छोरीसँगको सेल्फी सेयर गर्न आह्वान गरेका छन् ।

सन् २०१२ मा पहिलो सन्तानको रुपमा छोरी जन्मदा जग्लानले नर्सलाई अस्पलातमा मिठाई बाँड्न दिएको पैसा उनीहरुले छोरी जन्मिएकै कारण लिएनन् । छोरी जन्मिएकै दिन जग्लानले बिबिपुर गाउँको लैगिंक अनुपात जाँच गरे, जसले उनलाई निकै निराश बनायो । यही दिनबाट उनले आफ्नो गाउँको लैंगिक अनुपात सुधारकालागि अभियान सञ्चालन गर्ने निर्णय गरे ।

लैंगिक विभेदविरुद्धको अभियान कै क्रममा सन् २०१५ मा जग्लानले बेष्ट सेल्फी विथ् डटर प्रतियोगिता समेत आयोजना गरे । प्रतियोगितापछि पनि जग्लानको ह्वाटस् एप अकाउन्टमा विभिन्न देशबाट छोरीसँग खिचिएका फोटो आउन थाले । सेल्फी विथ डटर प्रतियोगिताको एक वर्षपछि जग्लानले सन् २०१६ जुनमा सेल्फी विथ डटर अनलाईन म्युजियम स्थापना गरे । यो म्युजियमको वालमा ३५ हजार ९ सय ६४ जनाले छोरीसँगको सेल्फी पोष्ट गरिसकेका छन् भने ८ लाख ३१ हजार ८ सय ८८ जना म्युजियमको भिजिटर छन् । अनलाईन म्युजियममा जुनसुकै देशबाट पनि फोटो पोष्ट गर्न मिल्ने सुविधा छ ।

अनलाईन म्युजियममा मिस इन्डिया २०१७ मानुषी चिल्लरका बाबु डा.मित्रबासु चिल्लर, महिला रेस्लरका गोल्ड मेडलिष्ट गीता फोगटका पिता मनोहरसिंह फोगटलगायतले छोरीसँगको फोटो पोष्ट गरेका छन् । सन् २०१७ मा भारतका पूर्व राष्ट्रपति प्रणव मुखर्जीले आफ्नो छोरीसँगको फोटो पोष्ट गर्दै सेल्फी विथ डटर मोवाईल एप लन्च गरेका थिए । जसको सकारात्मक प्रभाव देखिएको छ, भारत सरकारले समेत यो अभियानलाई सहयोग गर्न थालिसकेको छ ।

विश्वका विभिन्न देशमा जस्तै नेपालमापनि लैंगिक विभेदविरुद्ध विभिन्न अभियान सञ्चालित छन् । छोरा र छोरीबीचको विभेद हटाउन यस्ता अभियान महत्वपूर्ण सावित भएको पाइन्छ । सन्तानप्रति गरिने विभेद त्यसमाथि पनि छोरा र छोरीबीचको विभेद अन्त्यका लागि सामाजिक जागरणको आवश्यकता त छ नै, यस्ता अभियानलाई विस्तार गर्दै लैजांदा सकारात्मक सन्देश प्रवाह हुने देखिन्छ ।

(ईमेज खबर)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *