काठमाडौं, मंसिर २३ ।

तपाईलऐ कहिलेकाहीँ घरमै बसिबसि अफिसको काम पनि गर्नुपर्ने हुन्छ । यसका लागि प्रायः सबैलाई रातको समय नै फुर्सदिलो हुने देखिन्छ  । त्यसैले त काम गर्दै गर्दा रातको समयमा अचानक भोक पनि लाग्न सक्छ । यस्तो वेला भोक मेटाउन तपाईंले चकलेट वा स्न्याक्सको सहारा लिइरहनुभएको त छैन ? छ भने गलत गर्नुभएको छ । किनकि, एक अनुसन्धानबाट रातको समय अत्यधिक सुगर र क्यालोरीयुक्त स्न्याक्स प्रयोग गर्दा स्वास्थ्यमा खराब असर पर्न सक्ने कुरा बाहिरिएको छ । त्यसैले स्वास्थ्यका लागि यस्तो समयमा फलफूल प्रयोग गर्नुपर्ने उनिहरुले जनाएका छन यो निकै लाभदायक हुन्छ । तपाईंले डिनर गरेको केही समयपछि हरेक दिन फलफूल प्रयोग गर्दा अझ राम्रो हुने उनिहरुको दावी छ ।

हामीले सुत्नुअघि फलफूल खाँदा आवश्यक पोषक तत्व प्राप्त गर्न सकिन्छ । फलफूलबाट भिटामिन, मिनरल्स, फाइटोकेमिकल र फाइबरको आवश्यक मात्रा शरीरलाई प्राप्त गर्न सकिन्छ । अस्वस्थकर चिनी र फ्याटयुक्त स्न्याक्सको प्रयोगले स्वास्थ्यमा धेरै नै हानि पुर्याउँछ ।

दैनिक पानी कति पिउ्नु हुन्छ ?
दैनिक डेढदेखि साढे दुई लिटरसम्म पानी पिउनु स्वास्थ्यको लागि उपयुक्त मानिन्छ । बिहान खाली पेटमा मनतातो पानी पिउनु हाम्रो शरीरका लागि धेरै आवश्यक हुन्छ । एकैपटक बढी पानी पिउने पनि गर्नु हुँदैन । यस्तो गर्दा किड्नीमा असर पर्न सक्ने अनुसन्धानकर्ताहरु बताउछन । तर, केही समयको अन्तरालमा भने पानी पिई रहनुपर्छ ।

पानीको कमीले बेहोस भएमा र त्यस्तो अवस्थामा लामो समयसम्म पानीको कमी हुँदा मानिसको मृत्यु समेत हुन सक्छ ।
शरीरमा पानीको कमी हुँदा छाला सुक्खा हुने समस्या बढि देखिन्छ । पानीको कमीले छालासम्बन्धी बिभिन्न रोग पनि देखा पर्छन् । त्यस्तै पानीको समस्याले स्किन एलर्जी, छाला रातो हुनेजस्ता समस्या समेत देखा पर्न सक्छ । पानीको कमीले अनुहारमा दाग आउने समस्या पनि धेरैमा देखिन्छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here