सोम, असार ३१, २०८१
Mon, July 15, 2024
Shadow

मानिसको पहिलो लक्ष्य आफ्नो मुक्ति र संसारको कल्याण हो; आचार्य प्रशान्त

ग्रेटर नोएडा। प्रशान्त अद्वैत फाउन्डेशनका संस्थापक तथा पूर्व निजामती सेवा अधिकारी आचार्य प्रशान्तले जीवनमा गर्न लायकको एउटै काम आत्म-मुक्ति र संसारको कल्याण भएको बताउनुभयो। हाम्रो मुक्तिको लागि आत्मज्ञान आवश्यक छ, त्यसको लागि हामी उपनिषदमा आउनु पर्छ, हामीले उपनिषदको व्यावहारिक ज्ञान सामान्य जनतालाई सन्तवानीबाट मात्र प्राप्त गर्न सक्छौं।
नलेजपार्क २ स्थित जीएन ग्रुप अफ इन्स्टिच्युटमा आयोजित दुईदिने सन्तसमागमा बोल्दै आचार्य प्रशान्तले हामीलाई सबै ऋषि-मुनिहरुले बताउनुभएको र सबै दुखको कारण दुरी नै हो भन्ने शास्त्रमा लेखिएको बताउनुभयो । आत्माबाट नै बाहिरी संसारलाई सत्य मान्न थाल्छौँ, यही दुःखको कारण हो,’ उनले भने ।
व्यक्तिको सर्वोच्च कर्तव्य स्वतन्त्रता हो, यसका लागि हामीले लड्नु पर्छ, हामीले कडा परिश्रम गर्नुपर्छ, हामी यो गर्न चाहँदैनौं, हामीसँग हाम्रो अहंकार जोगाउन धेरै बहानाहरू छन्। अहंकार, प्रकृति र आत्मा यी तीन मन्त्रलाई जान्ने र जीवनमा ग्रहण गर्ने व्यक्तिले वास्तविक अध्यात्मको ज्ञान पाएको बताउनुभयो । त्यसैले जे सहि कर्म हो, त्यसलाई बुझेर बल दिनुहोस्, तब मात्र मुक्ति सम्भव छ, गल्ती छनोटको मात्र हो, प्रकृतिसँग छनोटको विकल्प हुँदैन ।’ उनले भने, ‘प्रेम नभए प्रेमबाट ज्ञान उत्पन्न हुन्छ । तब ज्ञान हुदैन ।विकल्प छ ।जो आफै बन्छ त्यो मोह हो ,प्रेम सिक्नु पर्छ ।
युवावस्थामा जे हुन्छ त्यसलाई प्रेम भनिदैन, यो त स्वाभाविक प्रक्रिया हो ।
आचार्य प्रशान्तले आत्माबाट टाढा हुँदा दुःख मात्रै हुन्छ, जस्तोसुकै भए पनि त्यसमा केही लोभ छ भन्ने घोषणा गर्छौं, उनले भने कि निराकार निराकारसम्म पुग्नको लागि सही बाटो देखाउने गुरुले नै बताइदिनुहोस् । गुरु एउटा विधि मात्र हो, गुरु सिँढी हो, गन्तव्यमा पुगेर मुक्तिको बाटो खोल्न सहयोगी हुन सक्छ, काम आफैले गर्नुपर्छ । सन्तवानी साँझमा कबीरदास, बाबा बुल्ले शाहका भजन पनि गाइयो । यसअघि आईआईटी दिल्लीका पूर्व छात्र सचिव पंकज कपाडियाले आचार्य प्रशान्तलाई आफ्नो संस्थाको तर्फबाट स्मृति चिन्हले सम्मान गरेका थिए।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *