पीम नेपालको प्रस्तुती रहेको नेपालको पहिलो समावेशी अवार्ड “चौथो राष्ट्रिय समावेशी म्युजिक अवार्ड २०२१”को मनोनयन सूची सार्वजनिक गरिएको छ । आयोजकले एक विज्ञप्ति मार्फत ५३ विधाका लागी आज उत्कृष्ट परेकाहरुको मनोनयन सूचि सार्वजनिक गरेको हो ।

नेपाल भित्र छरिएर रहेका विविध भाषामा तैयार भएका गीत संगीतहरुको प्रवद्र्धनमा सहयोग पुर्याउने उदेश्यले विगत तीन वर्षदेखि नियमित आयोजना हँुदै आएको अवार्ड श्रष्टा र सर्जकहरुलाई प्रोत्साहन गर्ने उदेश्यले नियमित आयोजना हुँदै आएको कार्यक्रमका अध्यक्ष माधवराज खरेलले बताए ।

यसपटकको अवार्डमा नेपाली मुलभाषा अन्तर्गत (स्वदेशगान, गजल, आधुनिक, पप, लोकपप र लोकदोहोरी सहित ६ विधा समावेश भउको छ भने नेपालमा वोलिने अन्य विभिन्न राष्ट्रिय भाषाहरु अन्तर्गत नेपाल भाषा, देउडा भाका, तामाङ भाषा, तामाङ सेलो, काँठे भाका, थारु भाषा , लिम्बु भाषा , भोजपुरी भाषा र मैथली भाषा गरेर ५३ विधा समेटिएको खरेलले जानकारी दिए । मनोनयमा परेका मध्येबाट उत्कृष्ट एकलाई अवार्ड समारोहमा पुरस्कृत समेत गरिने आयोजकले जनाएको छ ।

1.उत्कृष्ट राष्टिय भाव

100  नारायण प्रसाद आचार्य : हामी हिमालका मुटु
101  चvन्द्रलाल तामाङ : कालापानी
102  के.पी. शर्मा ओली  स्वदेशमै रोजगारी
103  बद्रि देशार : करोडौं नेपालीको ढुकढुकी
104  अर्जुन राज भण्डारी : पुर्व पनि हाम्रै हो

. उत्कृष्ट गजल
105  केशव राज आचार्य: म कैदी प्रेमको
106  सरिता भारती: पहिलो भेटमै
107  राज सागर  . पिंउँदीन सराव
108  केशव पौडेल : हिसाव नगर यार
109  बी.बी.थापा : प्रेम पुजारी

. उत्कृष्ट युगल गायन
110  सर्गम राई /अनु चौधरी : सूस्तरी सुस्तरी
111  भिम चापागाई / मेलिना राई :चट्ट बसम देउरालीमा
112  रानी शाक्य / कमल खत्री : कथा
113 निशान भट्टराई / कविता शिवाकोटी : साईत जुरेन
114  आनन्द कार्की / शान्ता खत्री कार्की : लाउँमाया पिरती

. उत्कृष्ट आधुनिक गीतकार (महिला)
115  सुष्मा देवकोटा : दोवाटोमा
116 प्रमिला बस्नेत : भंगेरी चरी
117 राखी गौचन : खाली हुँदा
118 सबुरवी : अरुको बन्न सकिन
119  विमला हुमागाई : ढुङ्गा मुढा

. उत्कृष्ट आधुनिक गीतकार (पुरुष)
120 महेश आचार्य : थाहा छैन जिन्दगीमा
121 रामचन्द्र ढकाल : छटपटिले होकी
122 राजेश गुरुङ : रहर
123 चिरञ्जिवी भट्ट : आकाशकी चरी
124  बिसु कमार के.सी : नरोज माया हतारमा

. उत्कृष्ट आधुनिक गीत गायन (पुरुष)
125  शिव परियार: आँसुको अर्थ–३
126  सुसन लिम्बु : आँखैमा राखौंकी
127  गुणराज श्रेष्ठ : दोवाटोमा
128  सुरेन्द्र कुमार थापा : खाली हुँदामा
129  नरेन्द्र प्यासी : कसको मुटु कती दुख्छ

. उत्कृष्ट आधुनिक गीत गायन (महिला)
130 अस्मिता श्रेष्ठ : भन्छेउ मलाई
131 मेलिना राई : कसको मुटु कती दुख्छ
132 अनु चौधरी : सुस्तरी सुस्तरी
133 रचना रिमाल : भंगेरी चरी
134 लक्ष्मी पुरी प्रधान : माया विरानी

. उत्कृष्ट पप गायन
135 सचिन रौनियार : जोगी भएँ
136 मेलिना राई : हाम्रो मिलन
137 चिञ्जिवी भण्डारी : बदमास
138 संजीव सिंह राना : तिम्ले जसतै
139 जिना रासाईली : अरुको त बन्न सकिन

.उत्कृष्ट पप गीतकार
140 रमेश दाहाल : मेल्टरीको जुत्ता
141 विजयदेव गिरी : आफ्नै माया
142 प्रकाश विष्ट : जाली जिन्दगी
143 जनक विवश न्यौपाने : मुनामदन–२
144 अम्बिका गुरुङ : चाखुम चाखुम

१०. उत्कृष्ट नव गीतकार ( आधुनिक÷पप)
145 होम राज श्रेष्ठ : घार्र घुर्र
146 शिर्षक धिमिरे : लाजको घुम्टो
147 ज्ञान बहादुर लामा : त्यो रात
148 कमल राज केशी : कसको मुटु कती दुख्छ

११. उत्कृष्ट लोकपप गायन ( पुरुष)
149  सुनिल कटुवाल : केटो अलि कमाउने होस
150  कृष्ण काफ्ले : चाखुम चाखुम
151  रामजी खाँड : आफ्नै माया
152  शिव परियार : रानी
153  पवन गिरी : मेल्टरीको जुत्ता

१२. उत्कृष्ट लोकपप गायन ( महिला)
154  सुजाता के.सी : बाजा बजाउदै
155  सुजाता बर्मा : मुना
156  अनिता कुँवर : घार्र घुर्र
157  बसन्ती लामा : नेपाल गए कपाल संगै
158  रचना रिमाल : चाखुम चाखुम

१३. उत्कृष्ट लोकपप संगीतकार
159   सरोज प्याकुरेल : आफ्नै माया
160  भिम वि.सी : बदमास
161 दीपक शर्मा : जोगी भए
162  सर्गम राई : हाम्रो मिलन
163  अर्जुन पोखरेल : बजाबजाउदै

१४. उत्कृष्ट आधुनिक संगीतकार
164  सरोज कोईराला : क्या बात
165  अश्मि रिजाल : कस्को मुटु कती दुख्छ
166  किरण कंडेल : खाली हँदा
167  ज्योती प्रकाश : आकाशको चरी
168  पदम साम्सोहाङ लिम्बु : नरुनु है मेरी

१५. उत्कृष्ट नव गायन (पप/आधुनिक)
169 सुकन्तला प्रसाई : चरी भरर
170  अन्तरा : आमा
171  रमित थिङ : नाच माया
172  जे.पी. रेग्मी : तिमिलाई सम्झँदै निदाए
173  अपेक्षा खनाल : नाच माया

१६. उत्कृष्ट भिडियो निर्देशन आधुनिक
174  जीवन शाही : कथा
175  जनक सिंह : मुना मदन २
176  अञ्जन शर्मा : दोष
177  प्रकाश धिताल : एउटा कथा
178  श्रीजन बराल : हेर यो मुटुमा

१७. उत्कृष्ट भिडियो निर्देशन ( लोकपप)
179  लिगेश भट्टराई : लाउँ माया पिरती
180  सरोज वली : फुल फुलेको बन
181  दिलिप ओखेडा : बदमास
182 काजिश श्रेष्ठ : साईत जुरेन
183  दिपक आचार्य : मेल्टरीको जुत्ता

१८. उत्कृष्ट कोरियो ग्राफर
184  राहुल शाह : रानी
185  माइकल चन्द : छककै परे
186  गम्भिर विष्ट : फुटेको चुरा (लोकदोहोरी)
187  संजय शाह : देउसी रे (मैथली)
188  सन्तोष राजवहाक : माछी भुल्यो (काँठे)

१९. उत्कृष्ट मोडल पुरुष (आधुनिक÷पप)
189 सनम कठायत : दोष
190 दिलिप रायमाझी : साईत जुरेन
191 पे्रम भारती : माया गरन
192 दृश्य सुवेदी : ढुङ्गा मुढा
193 प्रदिप बास्तोला : पिपल चौतारी

२०. उत्कृष्ट मोडल महिला ( आधुनिक÷लोकपप)
194  शिलाष्मा हमाल : क्या वात
195  प्रिया न्यौपाने : एउटा कथा
196  याङ्सु श्रेष्ठ : मुना मदन–२
197  बिद्या कुवँर : खाली हुंदा
198  मरिस्का पोखरेल : कथा

२१. उत्कृष्ट नव मोडल (पप÷आधुनिक)
199  अनिता गिरी : सजाएर तिम्रो माया
200  मनिषा पोखरेल : बाध्यताले टाढा भएँ
201  बिवश ठगुन्ना : भुपु माया
202  रञ्जन शाह : मुटु मात्रै
203  दिपेन्द्र सोनाम : बदमास
204  सिमा ढकाल : आफ्नै माया
205  अमृता खनाल : पिपल चौतारी

२२. उत्कृष्ट सम्पादन ( आधुनिक)
206  राजेश कुमार : लाख विन्ती
207  विनोद बम : भोकले मर्छु
208  सुर्य लामा : दुई मुटु
209  जय कामत : कस्को मुटु कती दुख्छ
210  विकास धमला : आँशुको अर्थ–३

२३. उत्कृष्ट सम्पादन ( लोकपप)
211  सुरेश कुमार राउत : बाडुली
212 विजय ज्ञवाली : आफ्नै माया
213  विकाश दाहाल : चाखुम चाखुम
214  सुप्रिम पराजुली : मुना
215  जीवन थापा : मेल्टरीको जुत्ता

२४ उत्कृष्ट छायाँकन (पप/आधुनिक)
216  हर्कमान वाइबा : बाटो भन तिम्रो गाउँको
217  ज्ञानेन्द्र शर्मा : मायाको सुगन्ध
218  अर्जुन तिवारी : बाजा बजाउदै
219  चक्र बहादुर बराल : नेपाल गए कपाल संगै
220  नवराज उप्रेती : फुल फुलेको बन

२५ उत्कृष्ट चेतना मुलक भिडियो निर्देशन
221  राजु लामा : कालापानी
222  मोहन निरौला : स्वदेशमै रोजगारी
223 दिनेश अधिकारी : बोकी सधै दुनियाँमा

२६ . उत्कृष्ट बाल नव प्रतिभा
224प्रिन्स लम्साल : ढाकाटोपी शिरैमा
225 दिपिका कंडेल : बानी चकचके
226  सम्राट दाहाल : नेपाली वर्णमाला
227 आयुषा गौतम : सानु
228 सम्राट दाहाल : नेपाली अंक गणित

२७. उत्कृष्ट उत्कृष्ट चाडपर्व गीत
229  रश्मी चौधरी : आयो होली
230  पुष्कर जंगम : मारुती नन्दन
231  अश्मि रिजाल : देउसी रे (नेपाली)
232  दिनेश सिंह : देउसी रे (मैथली

२८. उत्कृष्ट मौलिक गीत
233  मुकुन्द जि.सी : थरुनी व्युटिफुल छे (थारु भाका)
234  सोमा खत्री : बोकी सधै दुनियामा (चेतामुलक गीत)
235  घमेश दुलाल : सानु ( काँठे भाका)
236  विजय थिङ : काट्दै थियो रे (तामाङ सेलो)
237  विष्णा विरही  वि.सी : सुदुर पश्चिम कति राम्रो (डेउडा भाका )

२९. उत्कृष्ट एरेन्जर
238  राजेन्द्र बजगाई : साईत जुरेन
239  विष्णु तामाङ : घैया मकै (काँठे)
240  प्रयास दोङ : रामपुले मेला(सेलो)
241  टेकराज अवस्थी : बाबाके सगरम मुरिया (थारु)
242  शैलेन्द्र विश्वकर्मा : देउसी रे (मैथली)

३० उत्कृष्ट लोकदोहोरी गीतकार
243  गौतम शेर्पा : मञ्जरी
244  दिपक कंडेल : बानी चकचके
245  सामना शाह : पानी पाए पछि
246  विरही कार्की : आमा–५
247  पारस सोनी : मार्यो मायले

३१. उत्कृष्ट लोकदोहोरी संगीतकार
248  अनिल खनाल : कस्तो यो खेल
249  भगिरथ चलाउने : पानी पाएपछि
250  बद्रि पाठक : मञ्जरी
251  प्रेम सापकोटा सोनु : जाले रुमाल
252  प्रदिप अधिकारी : मस्यौरी

३२. उत्कृष्ट लोकदोहोरी गायन (पुरुष)
253  प्रकाश सपुत : फुटेका चुराले
254  तेजस रेग्मी : पानपाते ओठ
255  अमृत भारती : बेसारे माया
256  प्रेम सापकोटा “सोन”: जाले रुमाल
257  कमल वि.सी “माल्दाई” : मार्यो मायाले

३३. उत्कृष्ट लोकदोहोरी गायन (महिला)
258  गीता सेञ्चुरी : ओठमा लाली
259  अनिता चलाउने : फुटेका चुराले
260  समिक्षा अधिकारी : आधी कपाल
261  मिना लामा : अधेरीमा अज्यालो टुकी
262 रिना के.सी : नौजाले

३४. उत्कृष्ट लोकदोहोरी (नव गायक)
263  केशव रिजाल : नौजाले
264  अर्पण राज गिरी : मिठो पिरती
265  लक्ष्मी दाहाल : यो दिलको टे«न्डिङ

३५. उत्कृष्ट लोकदोहोरी मोडल (महिला)
266  करिष्मा ढकाल : नौजाले
267 एलिजा गौतम :आधी कपाल
268  नम्रता श्रेष्ठ : फुटेका चुरा
269  सन्ध्या सानु : मुना पलायो
270  एलिना रायमाझी : बानी चकचके

३६. उत्कृष्ट लोकदोहोरी मोडल (पुरुष)
271  लोमस शर्मा : अधेरीमा उज्याले
272  रामजी खाँड : जाले रुमाल
273  महेन्द्र गौतम : नौजाले
274  जय किशन बस्नेत : बानी चकचके
275 शंकर वि.सी : लाम माया छपक्कै

३७. उत्कृष्ट लोकदोहोरी भिडियो निर्देशन
276  काजिस श्रेष्ठ : मार्यो मायाले
277  होम गुरुङ : लुकी लुकी
278  दिपेन्द्र तिमल्सिना : मेरो मायालाई
279  विक्रम चौहान : मञ्जरी
2780  शंकर वि सी : लाम माया छपक्कै

३८. उत्कृष्ट लोकदोहोरी छायाङ्कन
281  गणेश सापकोटा : लुकी लुकी
282  ज्ञानेन्द्र शर्मा : आधी कपाल
283  नवराज उप्रेती : फुटेका चुरा
284  राजेश धिमिरे : पानी पाएपछि
285  बुद्ध थापा : मञ्जरी

३९. उत्कृष्ट लोकदोहोरी सम्पादन
286  निशान घिमिरे : पानपाते ओठ
287  प्रविण भट्ट : फुटेका चुराले
288  मनोज कार्की : मेरो मायालाइ
289  अमृत चापागाई : पानी पाए पछि
290  मिलन वि.क : मञ्जरी

४०. उत्कृष्ट डेउडा गीत
291  चक्र बम : ओए काजत
292  सुर्य वि.सी : दशैं आयो
293  विष्णु धामी : गौमुलको पानी
294  निरुता खत्री : अछाम डौठैगडा
295  चाँदनी मल्ल : सुदुरपश्चिम मेरो कलेजीमा
296  भिम वि.सी : साईबउ
297  विष्णा वि.सी : सुदुरपश्चिम कति राम्रो

४१. उत्कृष्ट डेउडा भिडियो
298  विनोद बोहोरा (बोग्टानी किंग): साईवउ
299  उमेश भट्ट : दशै आयो
300  गीता ढुंगाना : ओए काजल
301  विक्रम चौहान : ओए काजल
302  एलिसा चाड :साइवउ
303  भिम विष्ट : सुदुरपश्चिम कति राम्रो
304  प्रमिला थापा : गौमुलको पानी

४२. उत्कृष्ट काँठे गीत
305  उमा श्रेष्ठ : मिर्मिरे साईली
306  नवराज ढुंगाना : पिरतीमा दम छ
307  विक्रम जंग शाह : खोला खोल्सी
308  काव्य आचार्य : घैया मकै
309  नवराज घोरासैनी : मोटर साईकल
310  रुपक परियार : मन भरि
311  रामशरण आले : घैया मकै

४३. उत्कृष्ट काँठे भिडियो
312  राज तामाङ : घैया मकै
313  आकाश श्रेष्ठ : सानु
314  पल शाह : माछी भुल्यो
315  विक्रम चौहान : पिरतीमा दम छ
316  एलिजा गौतम : सानु
317  संजिव ठकुरी : मिर्मिरे साईली
318  प्रव्हान जे : सानु

४४. उत्कृष्ट भोजपुरी (भाषा) गीत
319  सन्तोष राज सहनी  : तोहर से मैरिज करब
320  सेलिना कुंवर : तेरी गुपचुप जवानी
321  झोठन मेहता : मार ए राजा जी
322  नरहरी पे्रमी : गोरी खाली
323  अञ्जली पटेल : ए दिलवर

४५. उत्कृष्ट लिम्बु भाषा गीत
324  सुसन साम्सोहाङ लिम्बु : माकसे फेक्ते
325  हस्त बहादुर लिम्बु : सिङ जागो फुङ
326  मन नेम्वाङ : नाङिन सेम्बे

४६. उत्कृष्ट नेपाल भाषा गीत
327  सुमन मानन्धर : जमाना मथिं स्व
328  राजु कर्माचार्य : म्वय वम्द मयजु
329  कल्पना श्रेष्ठ : छंगु लँ स्वैच्वगुं मिखा
330  हरिराम महर्जन “ठेचो” : माः अबु दतले
331  दिपेन्द्र बज्राचार्य : मयोजित :

४७. उत्कृष्ट मैथली गीत
332  अञ्जु यादव : प्रिया हम्रा प्यार
333  रामवली यादव : हमरा मिथिला माहान
334  समिर खान : मिथिला हमार जान
335 सुनिता सरदार : हमर पाएल वजे
336  समिर खान : रक्षा बन्धन
337  रिज्वान खान : आइ लव यु
338  भुल्टन यादव : चान्द सन चेहेरा

४८. उत्कृष्ट मैथली भिडियो
339  दिनेश सिंह : आहाँ धड्कन छी
340  प्रदिप कुमार रसाईली : नाग आहाँ नागीन हम
341  राजाराम साह : हमर दिल मे आहाँ
342 आलम खान : किसान भैया
343 दिनेश सिंह : रक्षा बन्धन
344 संजय साह : मिथिला हमर जान
345  अशोक आर्यन यादव : प्रिया हम्रा प्यार

४९. थारु भाषा गीत
346  राजेन्द्र शर्मा : मै हुँ थारु नेपाली
347  सोमती थारु : बाबाके सगरम
348  राजु चौधरी : धड्कन बनके
349  अनु चौधरी : चुडिया पाएल
350 समिक्षा चोधरी : मै हु थारु नेपाली
351  आनन्द कार्की : खोजु टु मे
352  सोमती थारु : चाहे कहो मदुवा

५०. उत्कृष्ट थारु भिडियो
353  संगत चौधरी : खोजु टु मे
354  सुनिता दहित : बाबाके सगरम
355  विर चौधरी : ओई पगली
356  समु चौधरी : लेहेङ्गा चोल्याम
357  साहिल चौधरी : दिल मे तोहर
358  देवदास चौधरी : धिरे धिरे सजना
359  महिमा कुष्मी /ऋतिक शर्मा : मै हुँ थारु नेपाली

५१. उत्कृष्ट तामाङ भाषा गीत
360  टिका बम्जन : ह्याङ्ला माया
361  विशाल योञ्जन : माया लाउ ङादा
362  मानदोर्जे तामाङ : ल्हुल्साला माया
363  लिलि योञ्जन : तोजा ल्हारी
364  माया स्याङ्वो : अम्मैली ज्यान खैलाला
365 पदम दोङ : देम्बा माया
366  छिरिङ दोर्जे लामा : झ्यार्ई लासी

५२. उत्कृष्ट तामाङ भाषा भिडियो
367  दिपक तामाङ : देन्वा माया
368  अमृत कुमार लुङ्वा : झ्याई लासी
369  विक्रम लामा : माया लाउ ङादा
370  कृष्ण ब्लोन : राम्पुले मेला
371  मनोज थिङ : राजाको दरवार
372  जोन राई : गुरांस फुल्यो है
373  अमिर दोङ : आम्मैली ज्यान खैलाला

५३ . उत्कृष्ट तामाङ सेलो
374  जीवन तामाङ : छोडेर जाने
375  जीवन बम्जन : चौरीं त गोठमा
376  रमिता स्याङ्तान : स्याङ्तान आप्पाको म छोरी
377  दोर्जे घलान : राम्पुले मेला
378  विशाल योञ्जन : आस्याङ्की छोरी
379  पासाङ रुम्वा : गुरांस फुल्यो है
380  राजा दोङ : सेलोमा नाचौं है
381  विजय थिङ : काट्दै थियो रे
382  रण बहादुर डिम्डुङ : यस पाली ल्होछार

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here